1956-1958
1968-1970
Pierwszą z nich wywołał wirus AH2N2, drugą – jego odmiana, wirusAH3N2. Czynnik chorobotwórczy powstał wskutek połączenia wirusa ptasiej grypy z grypą ludzką.
Grypa azjatycka, która zabiła do dwóch milionów osób, rozpoczęła się 1956 r. w chińskiej prowincji Kuejczou, skąd rozprzestrzeniła się wpierw w kierunku południowym, docierając do Singapuru, Hongkongu i Indii, a za ich pośrednictwem – do Wielkiej Brytanii. Do Stanów Zjednoczonych przywieźli ją natomiast marynarze służący na amerykańskim okręcie wojennym.
Pandemia grypy azjatyckiej liczbą zachorowań dorównywała hiszpance, jednak miała zdecydowanie niższą śmiertelność, dzięki zastosowaniu szczepionki, opracowanej już w 1957 r. oraz powszechności antybiotyków, poważnie zmniejszających ryzyko zgonu spowodowanego nadkażeniem bakteryjnym.
Grypa azjatycka powróciła w lipcu 1968 r., od swojego pierwszego ogniska uzyskując miano grypy Hongkong. Podobnie jak przed dekadą rozchodziła się głównie w kierunku południkowo-zachodnim, trafiając między innymi na Tajwan, do Wietnamu oraz Indii. W tym wydaniu była mniej śmiertelna, ale i tak na całym świecie zabiła około miliona osób. Do USA przywieźli ją żołnierze powracający z Wietnamu, a do Europy trafiła drogą lotniczą; jako pierwsze zaatakowała państwa Europy Zachodniej.